niedziela, 21 maja 2017

Podróże małe i duże - Hortulus


MAJÓWKA 


W tym roku majówka dla nas trwała ciut dłużej niż zwykle.
Zaczęliśmy ją już w sobotę  29 kwietnia. 
Już dużo wcześniej ze znajomymi zaplanowaliśmy wyjazd  do Dobrzycy. Mieszczą się tam przepiękne ogrody tematyczne. 

Kilka słów o Hortulus 

Ogrody tematyczne Hortulus są tworzone już od około 25 lat. Jest to świetne miejsce do odpoczynku - spacer czy chwila relaksu z książką, zapoznanie się z gatunkami roślin, zaczerpnięcie inspiracji. 
 Kompleks dzieli się na 2 części : Ogrody tematyczne Hortulus oraz Ogrodów Spectabilis- labiryntów które wciąż się rozrastają.

Pierwsza część to ogrody tematyczne, tutaj znajduje się szkółka roślin ozdobnych oraz spore centrum ogrodnicze gdzie można kupić dosłownie wszystko zarówno do ogrodu jak i na balkon od kwiatów po bibeloty.
Ogrody pokazowe hortulus są bardzo ciekawie skomponowane, każdy ogród jest inny i w każdym ogrodzie inny zmysł zostaje pobudzony. Rośliny komponowane są w sposób idealny, wszystko świetnie do siebie pasuje zarówno estetycznie jak i zapachowo :)
Myślę że ponad 20-25 różnych ogrodów można tam zastać i każdy z nich jest inny. 
Są tam ogrody o tematyce naturalnej : skalne, wodne, leśne ;  znajdziemy również ogród zmysłów - chyba mój ulubiony ; ogród japoński, angielski, francuski.
 Znajduje się tam również Kawiarnia.

Ogrody Spectabilis -to całkiem nowy ogród, powstał bodajże w 2014 roku. Jest to największy w Polsce jak nie na świecie labirynt z wierzą widokową. Pierwszy raz gdy byliśmy w Hortulusie ten labirynt był "w budowie", tym razem jak pojechaliśmy była OKROPNA pogoda, cały czas lało i niestety nie udało nam się wejść ani na wierzę widokową ani do labiryntu. 
Z tego co wyczytałam na ulotce na tą chwilę ogród ma 8 ha,(tych udostępnionych dla zwiedzających) ale docelowo ma mieć 30 ha. Sam labirynt ma aż 1 ha!
W środku labiryntu znajduje się 20- metrowa wieża widokowa, prawdopodobnie widok z niej zapiera dech w piersiach .
W tej części ogrodu znajdują się ogrody New Design (bardzo mnie ciekawiły, niestety nie było nam dane je zobaczyć ) , minimalistyczna galeria ogrodowa, kawiarnia oraz sklep z pamiątkami.

 Przy każdym z ogrodów znajdują się duże bezpłatne parkingi, toalety oraz miejsce dla dzieci - plac zabaw. 
Zdecydowanie nie polecam zwiedzania ogrodów z dzieckiem w wózku, ponieważ każdy z ogrodów ma inne podłoże i może być ciężko się poruszać. Kiedy byliśmy tam pierwszy raz chodziłam o kulach i nie lada wyzwaniem było przejście przez niektóre ogrody. Co istotne o problemach z poruszaniem się o kulach poinformowała nas Pani sprzedająca bilety, co dla nas było istotne ponieważ nie wiedzieliśmy jadąc tam czego dokładnie się spodziewać.
Do ogrodów z labiryntem spokojnie można wjechać zarówno z wózkiem dziecięcym jak i inwalidzkim. Do ogrodów nie można wchodzić ze zwierzętami, słyszałam , że jest gdzieś wydzielone miejsce gdzie można zostawić pupila , ale jakoś nie zwróciłam na to uwagi. 
 

     


Niestety gdy wyjeżdżaliśmy z domu pogoda była ładna, jak dojechaliśmy na miejsce okazało się ,że od rana tam leje. Ze względu na ilość pokonanych km i tak zdecydowaliśmy się na zwiedzanie, niestety nie ma tego efektu :(Na zdjęciu powyżej - Góra Troli - proszę się przyjrzeć :)  Przed wejściem do każdego ogrodu znajdziecie tabliczkę z nazwą ogrodu. Większość roślin również posiada tabliczki z nazwą rośliny , krótką charakterystyką, czasem nr katalogowym w sklepie.Na zdjęciu powyżej widać jak było mokro :)

Zdjęcia robione jedną ręką spod parasolki :) 
Ławka z łapy trola :)

 Mój ulubiony chyba ogród. Ogród zmysłów - węchu . Mimo deszczu pachniało obłędnie !

Żaba :)i tak oto mniej więcej wyglądają tabliczki na roślinach.

Resztę majówki opiszę w osobnych postach .
Pozdrawiam :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz